Ekonomi

Yeni Peugeot 408, 2023’te Türkiye’de

Peugeot’nun C segmentinde SUV kodlarıyla tasarımı ve yenilikçi yaklaşımıyla dikkati çeken yeni modeli 408, elektrikliye de odaklanılan mükemmel verimliliğiyle ön plana çıkarken, 2023 yılında kademeli olarak Avrupa pazarlarında yollara çıkmaya başlayacak.

Peugeot’dan yapılan açıklamaya nazaran, dünyanın en esaslı araba markalarından biri olan Peugeot, yeni 408 modeliyle SUV kodlu dinamik silueti ve kusursuz Fastback dizaynıyla kalıpları kırıyor.

Ekim 2022’deki Paris Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımı yapılan yeni Peugeot 408, 2023’ün ilk aylarında kademeli olarak Avrupa pazarında yollara çıkmaya başlayacak. Yeni Peugeot 408, aynı dönemde Türkiye’de de yollarda olacak.

Peugeot, son yıllarda SUV 2008, SUV 3008 ve SUV 5008 modelleriyle yakaladığı başarıyı, yeni 308 ile sürdürerek her modeliyle sınıfının referans noktası olmayı başardı. Peugeot, yeni 408 ile son derece rekabetçi C segmentindeki eser çeşitliliğini artırırken, markanın bu sınıftaki muvaffakiyetini devam ettiriyor. Yeni Peugeot 408, insanların bir arabadan bekledikleri muhtaçlıkları karşılıyor.

Yeni Peugeot 408, obsession mavi, titanyum gri, tekno gri, elixir kırmızı, sedef beyaz ve inci siyah isimli 6 farklı gövde rengiyle üretilecek.

ARKAMYS dijital ses işlemcisi ile tamamlanan Focal Premium Hi-Fi ses sistemi ileri teknoloji eseri 10 hoparlör içeriyor. Hoparlörler yeni 12 kanallı 690 W D Sınıfı amplifikatör tarafından besleniyor.

Peugeot ve Focal takımları, tüm yolculara heyecan verici bir ses tecrübesi sunmak için her bir hoparlörün pozisyonunu belirmek üzere birlikte çalıştı. Sistem, gelişmiş ses sahnesi, detaylı sesler ve derin ve etkileyici baslarla düzgün bir ses tecrübesi sunuyor.

Direksiyon simidinin çabucak üzerinde göz hizasında bulunan yeni dijital gösterge, 10 inçlik bir dijital ekrana sahip bulunuyor. GT donanım düzeyiyle 3-Boyut teknolojisi devreye giriyor. Dijital gösterge büsbütün kişiselleştirilebiliyor.

Tüm dinamik denetimler, şoför tarafında bir yay biçiminde gruplanıyor. Şoför, tek bir dokunuş ile 8 ileri vitesli EAT8 otomatik şanzımanın sürüş modları ortasında seçim yapabiliyor.

Aerodinami ile birleşen verimlilik uzmanı motorlar

Yeni PEUGEOT 408’de PLUG-IN HYBRID 225 e-EAT8 ve PLUG-IN HYBRID 180 e-EAT8 isimli iki adet şarj edilebilir hibrit motor sunuluyor.

180 e-EAT8; 150 HP güce sahip PureTech akaryakıtlı motor ve 81 kW güce sahip elektrikli motora, 225 e-EAT8 ise 180 HP güce sahip PureTech akaryakıtlı motor ve 81 kW güce sahip elektrikli motora sahip.

Her iki şarj edilebilir hibrit motor da EAT8 8 ileri vitesli otomatik şanzımanla gücünü ön tekerleklere aktarıyor. Her iki şarj edilebilir hibrit versiyon da lityum-iyon batarya ile 12,4 kWsa şarj kapasitesine ve 102 kW güce sahip. Şarj standart olarak 3,7 kW tek fazlı şarj aygıtı ve isteğe bağlı 7,4 kW tek fazlı şarj aygıtı ile gerçekleştiriliyor.

7,4 kW’lik Wall Box ya da tek fazlı entegre şarj cihazı ile tam şarj yaklaşık 1 saat 55 dakika sürerken, 3,7 kW’lik şarj aygıtı ile tam şarj yaklaşık 3 saat 50 dakika sürüyor. Standart prizde ise tam şarj müddeti yaklaşık 7 saat 30 dakika sürüyor.

Ayrıca 3 silindirli 130 HP 1.2 litre PureTech içten yanmalı bir motor seçeneği de bulunuyor. 8 ileri vitesli EAT8 otomatik şanzıman ve start&stop özelliği ile bu motor Euro 6.4 emisyon normunu karşılıyor. İlerleyen devirde ise büsbütün elektrikli versiyon da sunulacak.

Küresel gayelere sahip model, evvel Avrupa pazarı için Fransa’nın Mulhouse kentinde, kısa bir süre sonra da Çin pazarı için Çin’deki Chengdu fabrikasında üretilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu